USA-Slovensko (7.5.2012)

7. května 2012 v 21:59 | W*
1. Třetina: Obrovskou šanci měl Hudáček, řítil se sám na Howarda, kotouč sice skončil před brankářem, Graňák ho však dostal do brány a Slovensko se ujalo vedení 0:1, rozhodčí si ještě vše ověřoval a potvrdil vedení Slovenska. USA měly obrovský problém přejít do útočného pásma. Handzuš přihrával na Radivojeviče, na Howarda si ale ani z této skvělé akce nepřišli. Následně střílel i Surový, Braun mu ale střelu zblokoval. Patiorettymu vyrazil pokus Laco betonem, na druhé straně musel řešit vážnou situaci i Howard. Paul Stastny s Maxem Paciorettym doráželi na Laca, ten ale americké útočníky vychytal. Obrana Slováků dokázala odepřít Dwyerovi střelu na bránu. Slováci měli zase hodně dobrou šanci, Tatár střílel na Howarda, ale bohužel se mu nepovedlo brankáře prostřelit. Po chvíli útočil i Bližňák, i proti němu ale detroitský brankář zasáhl na výbornou. Ke konci třetiny se prosadil i Radivojevič, trefil víko a Slovensko se naprosto po právu ujalo vedení 0:2. Bohužel za chvíli snížil na 1:2 i mladý Justin Faulk. Handzuš s Barankou a Kopeckým se dostali do útoku, navýšit vedení Slovenska se jim ale nepodařilo. Na konci třetiny Slovensko ukázalo obrovský tlak, to se vyplatilo a po Howardově chybě zvýšil Sekera od modré (Ryan tečoval) na 1:3 pouhých šest sekund před koncem první dvacetiminutovky.

2. Třetina: První šanci třetiny měl Stastny šanci, Laco ho ale vychytal. Mikuš a Starosta se dostali taky do útoku, Howard měl menší potíže, ale nakonec slovenské šance zmařil. Radivojevič mohl navýšit z brejku, ale Butler mu zakončení překazil. Laco si připsal důležitý zákrok. Až v polovině třetiny se Američané dostali na delší chvíli do útočného pásma, nakonec se však Slovensko zase dostalo ke kormidlu. Ryan se Stastnym zatopili Lacovi pod kotlem, ale slovenský gólman svůj tým podržel. Bartovič s Bližňákem dostali Howarda do úzkých, nicméně další gól nedali. Zanedlouho útočili i Chára s Mikušem, ale ani jim se nepovedlo náskok slovenského týmu navýšit. V závěru třetiny se uvolnilo plexisklo, hra byla tedy přerušena, závada se však brzy napravila a mohlo se pokračovat. Mikuš se dostal do obrovské šance, Howard ji ale zvládl. Tomáš Starosta byl naprosto nepochopitelně vyloučen za podražení a USA dostaly možnost snížit náskok Slovenska. Ještě v oslabení se nechal vyloučit i Bartovič za sekání a Slovensko zažilo krušné chvíle při devadesátisekundové přesilové hře 5 na 3 Spojených států. Ihned ji využil Paul Stastny a snížil na 2:3. Při vlastním oslabení se dostali Kopecký s Radivojevičem až ke střele na Howarda, brankář situaci zvládl. Laco si v samotném závěru třetiny vystřihl ohromně důležitý zákrok.

3. Třetina: Slovensko v pohodě dokázalo ubránit své oslabení a dostalo se i do útoku, bohužel gól nevstřelilo. Pak se ale hráči Spojených států dostali do útočného pásma a Laco si zachytal snad víc, než v celém zápase. Do útoku se dostal Radivojevič, ale ani on nezvládl navýšit slovenské vedení. Hokejkou do obličeje trefil Atkinson Cháru (nechápu, jak to zvládl), takže dostal 2+2 minuty. A Slovensko dostalo obrovskou šanci navýšit své vedení. Slováci odehráli přesilovku úžasně, Howarda doslova odstřelovali. Bohužel se nikomu nepodařilo přesilu využít. Sekera hákoval Atkinsona, Slovensko si sice zahrálo oslabení, ale puku se ujalo a Bartovič se dostal až do útoku, Howard ho sice vychytal, ale brzy odešel na trestnou Ryan za faul/nefaul Howarda. Síly na ledové ploše se vyrovnaly. Žádný z týmů v upraveném počtu neskóroval. Laco vychytal Atkinsonovu obrovskou šanci. Miklík s Bartovičem se dostlali do brejku a skvělou kombinací bohužel trefili jen břevno branky. Laco musel ke konci třetiny čelit obrovskému tlaku Američanů. USA to minutu před koncem zkoušely bez Howarda v brance. Prázdnou bránu trefil Šatan a bylo rozhodnuto! Slovensko konečně vyhrálo zápas na mistrovství světa 2012 a vyhrávají i na skóre a nejen na krásu hokeje. V letošním roce hrají Slováci krásně a do hry přinášejí kus svého srdce. Něco tak skvělého jako dnešní radost Slovenska jsem naposledy zažila u nás v roce 2010. Budu slovenskému výběru držet palce a doufat, že letošní mistrovství vyhrají právě oni, protože to, co (bez ohledu na prohry) předvádějí v zápasech letošního mistráku, si zaslouží vyhrát.