USA-Finsko (17.5.2012)

17. května 2012 v 20:09 | W*
1. Třetina: Ryan se dostal před Vehanena, ten však zasáhl. Jen chvíli po začátku se Ryan začal postrkovat s Jarvinenem, nikdo nebyl vyloučen. Začátek utkání se z větší části hrál ve finském obraném pásmu, nicméně Vehanen mockrát zasahovat nemusel, protože útočníci nedokázali vymýšlet akce, které by prošly přes finskou obranu. Maenpaa přihrál přímo Crabbovi, ten rychle vypálil na Vehanena, finský gólman si však dokázal kotouč pohlídat. I Finové začínali střílet na branku, nicméně Howard si s nimi poradil. Slater vyslal na Vehanena hodně nepříjemnou střelu, ale Fin ji opět zachytil. Howard musel poprvé vážněji zasahovat po akci Filppuly s Koivem. Chvíli po polovině třetiny střílel od modré Johnson, Vehanen ale stačil nastavit lapačku včas. Fowler se Smithem měli další z obrovských šancí, ale finský gólman to opět zvládl. Na konci třetiny se činili oba brankáři a v prvním dějství tak gól nepadl.

2. Třetina: Začátek druhé třetiny už vypadal pro finské mužstvo lépe, drželi kotouč na svých holích, nicméně se do útoku stále moc nedostávali. Koivu a Filppula opět "spatlali" docela dobrou akci, Howard však nezklamal. Do brejku se dostal Komarov, americký brankář ho zase vykryl. Další šanci měl Kontiola a finský tlak byl konečně v zápase patrný. Následně pálil i Jokinen, taky tohle se ale Howardovi povedlo. Pesonen se dostal k dorážce, ale Pacioretty ho fauloval a odešel na dvě minuty na trestnou. Nicméně tohle byla jediná možnost amerického útočníka. Finové mohli svou převahu v téhle třetině zúročit a vsítit konečně první gól zápasu. Howard však svou nulu na kontě zatím úspěšně bránil. Přesilovku nikdo nevyužil. Před bránou Vehanena se strhl menší incident. Nikdo nebyl nakonec vyloučen. Okposo se zase dostal ke střele na Veanena, Finům začal docházet dech. Joensuu se stal prvním, kdo otevřel skóre a Finsko se tak ujalo vedení. Z naprosto skvělé šance po chybné rozehrávce Finů se dokázal po přihrávce od Petryho trefit Palmieri. USA tedy vyrovnaly na 1:1. Do skvělé šance se následně dostal po Granlundově přihrávce Pesonen, Howard však vyřešil i tuhle situaci.

3. Třetina: Hned na začátku se dokázal trefit Ryan. Za chvíli se dostali do šance i Finové, když Pihlstrom střílel na Howarda, nicméně brankář vyšel ze souboje vítězně. Špatné pro tým Suomi bylo, že hráči USA měli rozhodně víc času puk na hokejce. Finové se nevzdávali a útočili dál, proti americkému brankáři jim to ale nebylo moc platné. V druhé půli třetiny se Finové dostali do neuvěřitelného tlaku, avšak Howard nikomu nedovolil srovnat. Nakonec se to ale Koivovi povedlo a Finsko tedy srovnalo na 2:2. Rozhodčí ještě kontroloval kopnutí, nakonec však srovnávací gól uznal. Na druhé straně měl šanci Smith, jemu však Vehanen nedovolil skórovat. Hra se ke konci začala přelévat ze strany na stranu, ani jeden z týmů nechtěl svoje akce uspěchat, aby neskončily fiaskem. Na konci se ještě dostal k pár střelám Crabb, Vehanen si s ním poradil. Joensuu se trefil 9 sekund před koncem zápasu a k prodloužení tak tedy nedošlo. Finsko senzačním závěrem postoupilo do semifinále domácího šampionátu. Američané to zkoušeli v šesti, ale přece jen jim moc času nezbývalo.