USA-Bělorusko (10.5.2012)

10. května 2012 v 18:10 | W*
1. Třetina: Bělorusko nezačalo nejlépe, Justin Abdelkader dokázal hodně brzy vsítit. Chvíli po něm se prosadil i Atkinson, když přakonal Mezina. Na střídačce se již chystal Koval. V polovině taky prvního gólmana vystřídal. I Koval musel hned od začátku čelit náporu amerického týmu, byl ale úspěšnější a dokázal zastavovat střely protihráčů. Do první pořádné šance se dostal Stasenko, na gólmana Spojených států si ale nepřišel. Koval si následně připsal obrovsky důležitý zákrok, když na něj střílel Okposo. Blíž ke konci třetiny se do útoku dostali i Bělorusové, Howarda překonal Kalyuzhny a snížil na 2:1 z pohledu amerického týmu. Hned po rozehrání akce po trefení gólu na ledě na chvíli zůstal ležet Stasenko, když ho Dwyer nepříjemně trefil. Naštěstí se Běloruský hráč opět posbíral na nohy a odjel na střídačku. Nedovolený zákrok ale v souboji nebyl, rozhodčí nevylučovali. Minutu a půl před koncem první části se za zákrok na hlavu Grabovskiho dostal na trestnou Johnson - 2+10 minut, kratší trest si za něj šel odsedět Palmieri. Následně několikrát po sobě zkoušel Grabovski postřeh Howarda, ten však obstál.

2. Třetina: Přesilovku nedokázal nikdo z běloruského týmu využít. První vážnější šanci měl Okposo, Palmieri ale posunul bránu a nejen, že z útoku nic nebylo, ale navíc byl druhý jmenovaný vyloučen a asi pět sekund mělo Bělorusko pět na tři. Za tu chvíli nikdo neskóroval, nicméně měli Bělorusové ke svému dobru další téměř dvě minuty a mohli vyrovnat. To se taky povedlo a přes chybu obrany deset sekund před koncem přesilovky dokázal překonat Howarda Ugarov. Stav se tedy srovnal i přes to, že Spojené státy měly od začátku zápasu převahu. Následně si zahrály přesilovku USA. Za hákorání byl vyloučen Mikhalyov. Kalyuzhny se ve vlastním oslabení dostal až před Howarda, ten nezklamal. V polovině třetiny Slater podrazil Kovala svou nohou, rozhodčí však zákrok neodpískali. Koval dokázal zastavit naprosto neuvěřitelným způsobem puk. Po polovině třetiny se Bělorusové začali víc zdržovat v útočné části ledové plochy a hra se vyrovnala. Koltsov mohl získat vedení na stranu Bělorusů, Howard a obránci mu to však nedovolili. Bělorusům vytekly nervy, když Palmieri po odpískání prostřelil Kovala. Protihráčům se to samozřejmě nelíbilo. Opět se brána posunula a hra přerušovala. Na amerických hráčích byla poznat frustrace ze ztraceného vedení. Ke konci třetiny se ale zase hra posunula před Kovala a Palmieri s Ryanem a Laschem se dostali ke střelám, běloruský gólman jim nedovolil skórovat. Minutu a půl před koncem třetiny se trefil Thompson. Kotouč tečoval běloruský obránce a puk skončil za zády Kovala. Spojené státy si vzaly vedení zpět. Ještě na samotném závěru třetiny musel Koval zasahovat proti Slaterovi, žádné velké problémy s tím neměl.

3. Třetina: Koval stihl sklapnout betony těsně před tím, než se dokázal prosadit Fowler. 2+10 dostal za naražení na hrazení Lasche Kitarov, odsedět si jeho kratší trest šel Drozd. USA dostaly možnost navýšit své vedení. I když se prakticky nehnuly z útoku, nemusel Koval řešit žádné vážnější střely. Ani po přesilovce tlak Američanů nepolevoval a Koval se musel hodně snažit. Crabb byl vyloučen za nedovolené bránění a Bělorusko mohlo vyrovnat. Bělorusko ale mělo velké problémy s pouhým přejetím do útočného pásma. Následně stříleli Kalyuzhny a Ugar, Howard vše zvládl. Přes půl minuty pět na tři si zahrálo Bělorusko po vyloučení Slatera za zdržování hry. Crabb se při návratu z trestné lavice dostal až před Kovala, ten si musel sám poradit, nakonec jeho šanci chytil. Bělorusům začaly v polovině třetiny docházet síly, USA měly výraznou převahu, nikdo se však dlouhou dobu netrefil. Až ve třinácté minutě se povedlo vsítit Ryanovi, když tečoval střelu Stastneho. Bělorusko se nemohlo dostat ani do útoku. Koval musel zachraňovat naději týmu, když vychytal Stastneho. Následně ho ale tenhle hráč dokázal prostřelit a Američané se ujali vedení už 5:2. Bělorusko se dostalo na konci třetiny do pár zoufalých šancí, v bráně by ale musel být někdo jiný než Howard, aby střely pustil. 2 minuty před koncem byl vyloučen Petry, na stavu to ale mohlo změnit pramálo. Za zdržování hry byl vyloučen i Johnson, kromě snížení konečného stavu se však už nemohlo týmu Spojených států nic stát. Bělorusko odvolalo brankáře, hrálo se unikátní přečíslení 6 na 3. Kovyrshin se trefil 10 sekund před koncem a snížil na konečných 5:3.