Švýcarsko-Kazachstán (5.5.2012)

5. května 2012 v 17:42 | W*
1. Třetina: Po vhazování se puku dle očekávání dostali Švýcaři, brzy poté uzamčeli Kazachstán v obrané třetině. Teprve po více než minutě se Kazachstánu povedlo hru dostat do středního pásu a mohli vystřídat. Netrvalo ale dlouho a Švýcarsko zase začalo útočit na Kolesnika. První náznak šance Kazachstánu po chybě obrany Švýcarů neskončil ani střelou. Chvíli se sice hrálo v obraném pásmu Švýcarska, za nedlouho se ovšem hra opět přesunula na druhou stranu. Ve čtvrté minutě zápasu Švýcaři nedominovali tak, jak na úplném začátku zápasu, týmy se v útoku střídaly, nutno ale podotknout, že švýcarská obrana (a to především posily z NHL Sbisa se Streitem) byla o stupeň lepší než ta kazachstánská, takže Reto Berra na rozdíl od Kolesnika moc práce zatím neměl. Asi v polovině třetiny Švýcarsko opět začalo předvádět větší tlak, jenže obrana Kazachstánu se zocelila a nenechávala už Švýcarům tolik prostoru, hrálo se na obou stranách. První gól dal Ruthemann, když vystřelil na bránu ne moc nebezpečně, ale Kolesnikovi dost nešťastně kotouč propadl za brankovou čáru. Za malou chvíli si první přesilovku v zápase zahráli Švýcaři. Ve hře měli doposud nadhled, dalo se očekávat, že přesilovka nedopadne špatně. A taky, že ne. Ve 36. sekundě se trefil Streit s výraznou asistencí Wicka. Střílel na úplně odkrytou branku, Švýcarsko se tedy ujalo vedení 2:0. Kazachstán se sice snažil snížit stav, ale Berra nakonec žádnou šanci řešit nemusel, o všechno se postarala obrana a Kazachstán ani nedokázal vytvořit pořádnou akci. Na druhé straně musel viditelně nejistý Kolesnik řešit pár střel, třetí gól ale nepadl. Nejvíc z obou týmů byli opravdu vidět oba obránci z NHL. Ačkoli tihle dva hráči hrají na defenzivní pozici, útočných šancí si dokázali vytvořit dostatek. Kazachstán střílel na Berru, ten neměl větší problémy a puk zastavil lapačkou. Ke konci třetiny se sice Kazachstán dostal do útočného pásma, ale netrvalo dlouho a hra se zase vrátila před Kolesnika. Pluss a Rubin se dostali do obrovské šance, Kolesnik však navýšení výsledku nedovolil. Následně byl za držení vyloučen Shemelin. Většinu přesilovkových střel Švýcarska obstaral opět kapitán newyorských Islanders Mark Streit. Kolesnik předvedl pár skvělých zákroků. Přesilovka sice gólem neskončila, ale nebyla odehrána vůbec špatně, Kazachstán prakticky nedokázal ani vyhodit puk. Pluss se krátce po skončení přesilovky Švýcarů odebral na trestnou, Kazachstán si tedy zahrál první přesilovku v zápase. Švýcarům se ale podařilo takřka ihned vyhodit a bránili se poměrně úspěšně. Berra si na puk sáhl za celé dvě minuty jen jednou, naopak se Švýcarsko dostalo při vlastním oslabení do útoku pod vedením Niederreitera. Zanedlouho došlo k dalšímu protiútoku, Kazachstán měl ve své přesilovce problém dostat se do útočného pásma. Sotva skončila přesilová hra Kazachstánu, začala druhá. Vyloučen byl Romy. Ale i tahle přesilovka nebyla žádným problémem pro tým Švýcarska. V první třetině bylo jasné, kdo má v tomhle zápase navrch.

2. Třetina: Na začátku se odehrála téměř celá přesilovka z první třetiny. Kazachstán měl ale opět problémy vůbec se probojovat do útočné části kluziště. Berra sice musel řešit šance, nic vážného to ovšem nebylo. Ihned po skončení přesilovky se Savchenko trefil za záda Berry. Ten střelu nečekal a zareagoval až moc pozdě. Kazachstán tedy snížil na 2:1. Wick se snažil o krásnou akci, vyjel zpoza branky, ale Kolesnik jeho počínání očekával a tentokrát nedovolil Švýcarům skórovat. Poté byl za krosček vyloučen Spiridonov a Švýcarsko se snažilo využít v pořadí třetí přesilovou hru. Šanci měl Romy, nakonec se mu střela nepovedla. Brunnera podrazil Shemelin a v zápase už podruhé zamířil na trestnou. Minutu a půl tedy Švýcaři hráli přesilovku 5 na 3. Ruthemann střílel na bránu, ale Kolesnik nepovolil. Hlavní postavou přesilovky byl opět Streit, který vstřelil pod víko svůj druhý gól v zápase. Kolesnik pak vystřihl krásný zákrok, když na něj ještě v přesilovce 5 na 4 střílel Brunner. Luca Sbisa střílel od modré, Kolesnik ale stihl zasáhnout. Tři útočníci Kazachstnánu se sice snažili stav opět snížit, ale nejdřív se o jejich šanci postaral Berra a poté posnutá brána. Švýcarsko ale mělo chvíli potíže dostat se z obrané třetiny. Niederreiter, Sbisa a Streit si zastříleli na branku, Kolesnik ale gól nedopustil. Fadeyev byl vyloučen a na straně Kazachstnánu se už popáté hrálo ve čtyřech. Snažili se sice vyhodit, nicméně Švýcarsko to nedovolilo, později se puk dostal z útočné třetiny Švýcarů jejich vlastní špatnou přihrávkou na modré čáře. Streit se pokusil zkompletovat svůj hattrick, avšak to se mu nepovedlo a Švýcarsko přesilovku nevyužilo. Okamžitě po jejím skončení byl za faul loktem vyloučen Roman Savchenko. Na konci přesilovky Švýcarsko špatně rozehrálo, ale při návratu před Kolesnika poslal Streit do brejku Hollensteina a Ruthemanna, druhý jmenovaný skóroval a vsítil tak čtvrtý gól Švýcarska, svůj druhý v zápase. Jako třetí z týmu Švýcarska byl vyloučen Trachsler. Kazachstánu se nicméně přesilovka příliš nepovedla, zase měli problémy dostat se do útoku. Wick se snažil o podobnou akci, o kterou už předtím, opět vyjel zpoza branky, ale Kolesnik puk za svá záda nepustil ani tentokrát. Rozhodčí komunikoval s videorozhodčími po jednom ze zásahů Kolesnika, gól ale neplatil, kotouč se nedostal za brankovou čáru, i když to tak z některých úhlů mohlo vypadat. Okamžitě potom se Du Bois trefil z téměř nemožné situace a zvýšil na 5:1. Ani ke konci druhé třetiny tlak Švýcarů nepolevil, avšak skóre už se neměnilo.

3. Třetina: Na straně Kazachstánu došlo ke změně, místo Kolesnika nastoupil Ivanov. Švýcaři zase měli navrch už od začátku, bylo by hodně naivní počítat s otočením zápasu. Švýcarsko sice moc nestřílelo, ale ani na druhé straně nebylo moc šancí. Ivanov si připsal důležitý zásah proti Ruthemannovi. Kazachstán se snažil dál, nicméně do vážnější šance se nedostal. Romanov se snažil stav snížit, ale Berra zase nezklamal. Kazachstán si v polovině posledního dějství zahrál přesilovou hru, avšak gól nepadl, i když to byla asi nejlépe odehraná přesilovka Kazachů v zápase, vyloučen byl kapitán Streit. Případné šance vytrvale zneškodňoval Berra. Oba týmy útočily, Ivanov si připsal pár dobrých zákroků, třetina byla ale nejnudnější z celého zápasu. Rozhodně si není na co ztěžovat, dvě předchozí dějství se postarala o hodně vzruchu. Bumagin byl vyloučen za hákování, Švýcarsko si zahrálo už několikátou přesilovku. Švýcaři si byli vědomi svého náskoku a v přesilové hře se ani moc nesnažili skórovat. Na konci zápasu se už jenom dohrávalo, oba týmy se asi s výsledkem smířily. Zápas tedy skončil 5:1 a Švýcarsko na svou hru může být pyšné.