Rusko-Finsko (19.5.2012)

19. května 2012 v 15:49 | W*
1. Třetina: Hned po rozehrání musel Varlamov vyrazit střelu Jokinena. Finové měli první dvě minuty zápasu jasnou převahu. Pak ale Ovechkin prošel až před Vehanena bez povšimnutí obrany. Ke střele se však už nedostal. Hra se hrála v hodně rychlém tempu. Granlund se dostal do obrovské šance s pomocí Immonena, ale Varlamov mu nedovolil skórovat. Dvakrát po sobě musel ruský brankář čelit střele, obě je ale stihl vyrazit. Syomin s Ovechkinem vytvořili několik skvělých akcí, žádná bohužel gólem neskončila, nicméně tahle washingtonská dvojice dnes konečně ukázala, že je jí potřeba se obávat. V sedmé minutě první třetiny se dokázal od modré čáry trefit za Varlamova záda Niskala. Trochu mu pomohl Rus Kokarev. Perezhogin měl jednu z největších šancí ruského týmu, když nebezpečně střílel na nesoustředěného brankáře, ale Vehanenovu chybu napravila obrana a střelu zblokovala. Pihlstrom s Joensuuem se dostali do brejku, ale Varlamov jejich akci zničil. Za nedovolené bránění byl vyloučen Tereshenko. Finsko mohlo Rusku odskočit na dvougólové vedení. Filppula s Koivem se dostali do skvělé přesilovkové šance, přihrávka se ke Koivovi však nedostala. Nakonec přesilovku nikdo nedokázal využít. K dorážce před Vehanenem se dostal Malkin a dokázal vyrovnat na 1:1. První přesilovku zápasu si zahráli Rusové po faulu Veenena. Do velké šance se dostal Datsyuk po přihrávce od Medvedeva, ale na Vehanena si nepřišli. Filppula se dostal hodně daleko s kotoučem na holi, Nikulin ho ještě před střelou zastavil. V samotném závěru přesilovky dokázal zvýšit ve prospěch Ruska na 2:1 střelec prvního gólu Malkin.

2. Třetina: Varlamov musel hned na začátku třetiny předvést skvělý zákrok. Následně měl obrovskou šanci Koivu, ani jemu nedovolil ruský brankář srovnat. Malkin zůstal ležet na ledě, pak se ale zvedl a s viditelnou bolestí ruky po svých odjel na střídačku. Neprávem byl vyloučen Jaarvinen. Následnou přesilovou hru nikdo nevyužil. Krátce po jejím konci se dokázal přesně trefit Ovechkin, potvrdil svou dnešní formu a zvýšil tak na 3:1. Po delší době si na kotouč sáhl Varlamov, když zasahoval proti Filppulovi. Za nedovolené bránění odešel na trestnou Svitov a Finsko mohlo snížit. Rusové však hned na začátku power play dokázali vyhodit. Shirokov s Tereshenkem se ve vlastním oslabení dostali do přečíslení dva na jednoho, Vehanen si s nimi poradil. Do velké šance se dostal Komarov, brzy na to se ale dostali Rusové do útoku. Ovechkin se Syominem ukázali nádhernou souhru, vsítit se jim však nepodařilo. Hodně dlouhou dobu si Rusko zahrálo při signalizované výhodě. Nakonec ji zastavil Niskala a na trestnou byl poslán Koivu za sekání. Při přesilové hře Malkin dovršil svůj hattrick a Rusko vedlo už o tři góly.

3. Třetina: Maenpaa střílel na začátku poslední části na Varlamova, ten však zasáhl lapačkou. Brzy po tom ale na 5:1 dokázal navýšit Kokarev. Aspoň částečně tak napravil svou "asistenci" u gólu Finů. Joensuu byl vyloučen za faul na Medvedeva.Ten byl následně značně otřesený. Obrovskou šanci měl Tereshenko, potom Nikulin a Shirokov, ani jeden z nich však nedokázal proměnit. Při dalším pokusu se to ale Shirokovovi povedlo. Rusko tedy vedlo už 6:1. Ruský tlak nepolevoval. Kokarev nastřelil tyč, kotouč ale v bráně neskončil díky pohotovému zákroku Vehanena. Granlund prostřelil Varlamova a snížil tak na 6:2. Tři minuty před koncem to však Finům bylo takřka k ničemu. Finové tedy prohráli s ruským národním týmem 6:2 a obhájci loňského titulu pokračují do boje o bronz.