Lotyšsko-Rusko (5.5.2012)

5. května 2012 v 18:42 | W*
1. Třetina: Na začátku Rusko asi nepředvedlo takový tlak, jaký se od něj očekával, nicméně Rusové napadali Lotyše docela hojně. První výraznou šanci měl Malkin, lotyšský brankář ale jeho pokus chytil. Chvíli na to byl za podražení vyloučen Redlihs a Rusové si zahráli docela povedenou přesilovku. Po střele Datsyuka se nicméně podařilo Lotyšům osvobodit. Datsyuk s Malkinem ukázali, že si spolu perfektně sednou při jedné z přesilovkových šancí. Gól bohužel nepadl. Jak hra pokračovala, sborná se rozehrála a začala tlačit na pilu. Nikitin byl vyloučen a Lotyšsko si taky mohlo zahrát přesilovou hru. Rusové se sice zezačátku nedostali ze svého obraného pásma, ale díky skvělé práci obránců musel Varlamov řešit jen minimum střel. I chvíli po skončení přesilovky zůstalo u kormidla Lotyšsko, ruský gólman ale přesvědčivě zasahoval. V polovině třetiny Rusko předvedlo svůj tlak a Lotyši se museli hodně zapotit. Jen chvíli potom ale dominance Rusů opadla a hra se vyrovnala, dokonce bych řekla, že Lotyši hráli lépe. Redlihs se dostal do nádherné šance, ale Varlamov zase dobře zasáhl a obránci mu dopomohli k udržení zatím bezgólového stavu. Indrasis dostal skvělou přihrávku a těsně po půli třetiny prostřelil Varlamova. Lotyšsko se ujalo vedení 1:0. Hra se přelévala z jedné strany na druhou, ale tým Lotyšska měl rozhodně víc šancí než Ruska. Po delší době si Rusko vytvořilo pěknou akci - iniciátory byli opět Malkin s Datsyukem, ale obrana Lotyšska je ani nepustila ke střele. Od modré pálil Nikitin, lotyšský brankář mu nedovolil skórovat. Ke konci třetiny se hra Rusů uklidnila a začali ukazovat aspoň nějaký tlak. Tereshenko by se možná dostal do šance, jenže lotyšská obrana ho ani nepustila do útočného pásma. Do protiútoku se vydali Malkin a Popov, druhý jmenovaný skóroval, ale Masalskis střelu vyřešil. Na konci třetiny se snažil skórovat i Kulyomin, ani jemu se ale nepovedlo Masalskise prolomit. Rusko dohrávalo třetinu v útočném pásu, vytvořili si pár výraznějších šancí, ale brankář vše zlikvidoval. Necelou minutu před koncem se nechal vyloučit Svitov. To ale nebylo právě to, co by Rusko potřebovalo. Nicméně i v oslabení se dostali do protiútoku a Kulyomin vystřelil. Gólu se ale opět nedočkal.

2. Třetina: Rusko přesilovku v pohodě ubránilo, velký podíl na tom měl i Semyon Varlamov. Stále ještě ve čtyřech se dostali do útočné třetiny, ovšem žádná výrazná šance z toho nebyla. Prvních pár minut se hrálo převážně v obraném pásmu Lotyšska, Masalskis musel řešit nějaké situace, protože si ruští útočníci začali vytvářet skvělé šance. Začalo se hrát na obě strany, v hlavní roli byla obrana obou týmů, útočníci se většinou ke střelbě ani nedostali. Varlamov vyřešil nepříjemnou střelu Sirokovse, Lotyšsko zase na chvíli vedlo hru. Pro změnu měli nějaké šance Rusové. Malkin dostal skvělou přihrávku do brejku, bohužel šanci nevyužil. V druhé polovině třetiny byl Indrasis vyloučen za podražení Medvedeva. Přesilovou hru využil kapitán Ilya Nikulin a vyrovnal na 1:1 střelou od modré. Chvíli potom Varlamov podržel Rusko, když na něj střílel Kaspar Daugavins. Druhá část se schylovala ke konci a za držení byl vyloučen obránce Galvins. Rusové ale nezačali dobře, lotyšský útok se dostal až ke střele. Následně však dokonalá kombinace Ruska v útočném pásmu skončila gólem Malkina. Gól Rusy nakopl a vystřelil i Svitov, jeho střela ale s přehledem skončila v Masalskisově lapačce. Varlamov musel vytáhnout pár dobrých zákroků proti lotyšskému útoku. Asi půl minuty před koncem třetiny se nechal vyloučit Nikulin. Tentokrát se bude v další třetině dohrávat lotyšská přesilovka.

3. Třetina: Rusko zvládlo oslabení bez větších problémů. Na začátku posledního dějství měli Rusové rozhodně navrch. Lotyši se do šancí téměř nedostávali. Žádné velké nasazení ale nepřišlo ani v poslední třetině. Nakonec si akce vytvářeli i Lotyši. Varlamov musel řešit nemalý počet střel. V polovině třetiny dal gól Malkin po krásné kombinace s Teseshenkem a Perezhoginem. Krátce po půlce třetiny navýšil na 4:1 Popov. Lotyšům nescházela vůle, snažili se s výsledkem ještě něco udělat, ale marně. Popov zase střílel, ale lotyšský brankář puk úspěšně zastavil. U konce zápasu byl vyloučen Nikulin za hákování. Lotyšům mohla tahle přesilovka hodně pomoci. Power play využil Kaspar Daugavins a snížil na 4:2. Lotyšsko se i dál drželo v útočné třetině. A Varlamov měl co dělat, aby všechny šance zničil. Na 5:2 zvýšil Kuznetsov, bez asistence přejel téměř celé hřiště a dostal se do brejku. Bylo až s podivem, jak moc se snažili Lotyši vyrovnat, nebylo jim to však nic platné. Rusko tedy vyhrálo 5:2, ale až na světlé chvíle to nebyl zase tak přesvědčivý výkon.