Kanada-USA (5.5.2012)

5. května 2012 v 20:53 | W*
1. Třetina: Puku se ujala reprezentace Kanady, nedlouho nato ale skóroval Jim Slater, Cam Ward se zatím zjevně nerozchytal. Atkinson a Abdelkader se téměř okamžitě po té dostali také do šance, Ward ale ji ale pokryl. USA možná za Kanadu vlétly víc, než s čím javorové listy počítaly. Zanedlouho se dostal do šance i Stastny s Paciorettym, ale Ward ukázal, proč je v NHL hvězda. Ani pět minut po začátku zápasu nemusel Howard řešit žádný vážnější zákrok. Zato na Wardovi si američtí útočníci spravili chuť. Obrana Kanady jakoby nereagovala. Eberle měl první větší šanci Kanady, Howard si s ní ale poradil bez problému. Nedlouho po té se zase útočníci Spojených států dostali do útočného pásma. V polovině třetiny měl další šanci Slater. Tavares dostal přihrávku od Skinnera a prostřelil Howarda. Vyrovnal na 1:1. Napříč tomu byly Spojené státy aktivnějším týmem. V polovině třetiny byl vyloučen Braun za podražení Tavarese. Kanada si zahrála přesilovku. Američané ale oslabení zvládli bez větších problémů, Howard se o drobnější šance s přehledem postaral. Po skončení přesily se do útočného pásma dostaly USA a celkem dlouhou dobu tam Kanadu držely. Slates s Laschem si vytvořili další šance, Ward ale všechny pochytal. Na druhé straně měl šanci Sharp, nicméně ji zlikvidovali obránci. Do útoku se dokonce dal i obránce Alex Goligoski, kanadský brankář však nakonec nemusel ani zasahovat. Tým USA opět sevřel Kanadu v obraném pásmu. Do brejku se dostal Pacioretty, Ward ale opět ukázal své umění. Rozhodně zaváhali kanadští obránci. Na konci třetiny se Kanada dostala do útoku, brzy nato byla ale nucena zase bránit. I když stav byl nerozhodný, americký tým měl nad tím kanadským jasnou převahu. Čtyři vteřiny před koncem třetiny se nechal vyloučit Tavares. Většina přesilovky se samozřejmě bude hrát v další třetině.

2. Třetina: Kanaďanům se oslabení povedlo bránit vcelku úspěšně, na začátku vyhodili a Spojené státy se nemohly dostat zpět do útočného pásma. Následně se Američané stejně osvobodili. Okposo měl nádhernou šanci, ale Cama Warda nepřekonal. Je vidět, že Alex Goligoski v Dallasu herně vyrostl, v tomhle utkání byl rozhodně výrazný. Kanada začala vykazovat aspoň nějakou aktivitu a oproti první části hrála mnohem lépe. Hra se přelévala ze strany na stranu, oba brankáři museli řešit vážné šance. Dion Phaneuf byl vyloučen za seknutí Lasche. USA si zahrály další přesilovku. Tahle přesilovka se USA moc nepovedla. Vlastními chybami se připravily o tlak v útočném pásmu, když si nebyly schopni přihrát na modré. Dobrý pokus měl zase Goligoski, Ward opět chytil. Následně měli šanci Lasch a Palmieri, brankář z Caroliny zase Kanadu nezklamal. Hezkou šanci měl i Thompson, ale nakonec nedokázal zpracovat. Konečně se na druhé straně prosadil Jeff Skinner. Šancí měl dost, jednu proměnil ale až teď. Dobrou přihrávku mu poslal Tavares. Howard předvedl skvělý zákrok proti Phaneufovi. Na druhé straně kluziště střílel Lasch na Warda, ten ale vyrovnání nedovolil. Kane a RNH se dostali do úžasné střelecké pozice, Howard ani tentokrát nezklamal a ukázal své umění. Vypadalo to, že Američanům začal docházet dech. Palmieri měl obrovskou šanci, ale Wardovi vydatně pomohli kanadští útočníci. Thompson přihrál Braunovi, nicméně ten nestačil zpracovat puk. USA jakoby získaly zpět svou sílu a předvedly několik kombinací po sobě. Ward všechno zvládl. Američané si zahráli přesilovku, Ladd podrazil nohy Bobbyho Ryana. Přesilovka nedopadla vůbec špatně. Šancí útočníků i obránců USA nebylo málo. Nakonec se trefil kapitán Johnson, přesnou střelou překonal Warda, který neměl šanci proti jeho ráně zakročit. Kanadští obránci by se měli stydět, protože si Jacka Johnsona nikdo nevšímal. Ten měl dost prostoru i času pro sebe a dokázal tedy vyrovnat. Ke konci třetiny se na chvíli zase dostali ke kormidlu Kanaďané. Američané jim svou neschopností rozehrát trochu pomohli. Pacioretty s Ryanem se dostali do skvělého střeleckého postavení, obrana jim ale víc než přechod do útočného pásma nedovolila. Skinner na opačné straně opět střílel na branku, Howarda tentokrát nepřekonal. Spolupráce Skinnera a Tavarese bezpochyby výjimečně dobře fungovala. Howard zažil pernou chvíli, nakonec za bránou došlo k prvnímu náznaku bitky, hlavním iniciátorem byl Jeff Skinner, který ze souboje vyvázl s roztrženým dresem. Vyloučen byl po incidentu Jim Slater a Kanada si zahrála přesilovku. Přesilovka se opět dohrávala v další třetině (to už se na tomhle turnaji stalo pravidlem). V téhle třetině se hra neuvěřitelně vyrovnala.

3. Třetina: I napříč zkrácenému času se Kanada dokázala usadit v útočném pásmu. Nugent-Hopkins měl skvělou šanci, Ward ji pokryl a přesilovkový gól nepadl. Pacioretty se dostal do brejku, Ward kotouč chytil před brankovou čárou. Ward i Howard měli dost práce, aby nepustily svým týmům do brány nechtěné góly. Na trestnou zamířil za sekání Faulk a Kanada si opět střihla power play. Byla povedená, i když Američanům se nejednou podařilo vyhodit. Howard si se střelami nakonec poradil. V neuvěřitelné šanci se dokázal prosadit Dwyer. Po prvním neúspěchu se nevzdal, počkal si na zmatek před brankou, toho využil a zasunul pod betonem Wardovi puk do brány. V oslabení tedy hráči USA dokázali získat vedení 3:2 na svou stranu. Tavares se Sharpem měli skvělou příležitost, ale Howard svůj tým podržel. Z naprosto nenápadné šance vystřelil Evander Kane, Howard jeho střelu nečekal a ani nezareagoval. Americká obrana selhala a dovolila kanadské vyrovnání na 3:3. Na další střelu Kanea si Howard věřil a krásným skokem puk zakryl. Ward měl obrovské problémy se střelou Goligoskiho, obrana ho ale nenechala v nesnázích a kotouč za záda brankáře neprošel. Eberle se dostal na druhé straně do obrovské šance, po něm střílel dvakrát po sobě i RNH, ale Howard neměl žádné potíže. Na opačné straně zvýšil vedení na 4:3 Atkinson s obrovskou pomocí Crabba. Ward nezareagoval. Kanada si na konci vytvořila skvělé šance a jedna taková skončila Keithovou trefou! Minutu a půl před koncem zápasu stihl vyrovnat na 4:4. Obránci Howardovi příliš nepomohli. Tavares dostal vteřinu před koncem třetí třetiny dvě minuty za zdržování hry. Vhazovalo se v obraném pásmu Kanady, USA odvolali brankáře, ale ani v šesti proti čtyřem se jim nepodařilo odvrátit prodloužení.

4. Prodloužení: Z přesilovky zbývalo ještě nějakých dvacet vteřin a Jack Johnson týmu USA vyhrál tohle naprosto úžasné utkání.