Kanada-Slovensko (17.5.2012)

17. května 2012 v 14:29 | W*
1. Třetina: Hned na začátku byl vyloučen Getzlaf. Slovensko si mohlo zahrát přesilovku a získat tak vedení v zápase. Tu bohužel nikdo nedokázal využít. Jen chvíli po jejím konci se však dokázal s Radivojevičovou pomocí trefit Kopecký a Slovensko se tak ujalo vedení 0:1. Oba brankáři si připisovali docela dost zákroků. V polovině třetiny se dokázal trefit Šatan a Slovensko tak vedlo už 0:2. Hra se opět přelévala ze strany na stranu, ke konci třetiny se ale Kanaďané začali dostávat do tlaku. Výsledkem bylo Kaneovo snížení na 1:2. Zbytek třetiny se dohrával v klidu.

2. Třetina: Laco musel zasáhnout proti prudké střela Skinnera, dokázal to ale bravurně. Na trestnou odešel Mikuš a Kanada dostala obrovskou příležitost srovnat. Začátek přesilovky vyšel Slovensku, skvěle se bránilo. Eberle se dostal v polovině třetiny do brejku, Laco ho dokázal vychytat, ale díky chybě obrany se vzápětí dostal ke kotouči Skinner a dokázal tak v přesilovce vyrovnat stav utkání. Ve druhé třetině Ward moc práce neměl. Getzlaf přihrál Perrymu před branku, Laco opět jejich akci zlikvidoval. Slovenští obránci by si měli srovnat hru. Hovorka dostal dvě minuty za sekání a zápas se začal vyvíjet hodně rychle a taky jednostranně - pro Kanadu. Chvíli po začátku přesilovky se znovu vylučovalo, když trefil Perryho vysokou holí Sersen. Slovensko tedy hrálo ve třech proti pěti Kanaďanům. Slováci se skvěle bránili, Laco úžasně chytal a podařilo se tak ubránit dvojnásobnou početní převahu. Ke konci přesilovky byl vyloučen Skinner za sekání, šanci dostalo pro změnu Slovensko. Do největší šance se dostal Hudáček, nepodařilo se mu ale trefit branku a Ward tak nemusel zasahovat. Chvíli po skončení přesilovky měl Ward problémy s Kopeckým, nakonec z nich slovenský útočník nevytěžil. Nicméně se hra brzy přesunula před Lacovu bránu. Ke konci třetiny kanadský tlak gradoval, Slováci bojovali hodně odhodlaně před vlastní bránou, a to byl jediný důvod, proč Kanaďané nepřidali další gól do sítě Laca. Hopkins nastřelil tyč a Slovensko se dostávalo do úzkých. Třetinu Slováci dohrávali vyloženě jen bráněním. Hra připomínala početní převahu Kanady. Burrows se dvě minuty před koncem dokázal nakonec trefit a Kanada se ujala vedení 3:2. Nicméně zbývalo ještě něco přes dvacet minut do konce zápasu.

3. Třetina: Hrát se začalo hodně pozvolna, Slovensko nechtělo útočné akce uspěchat. Mikuš zůstal chvíli ležet na ledě, rychle se ale zvednul na nohy a při následném střídání pokračoval ve hře. Slovenská obrana se poněkud uklidnila. Tatár se dostal do obrovské šance, nicméně Ward zasáhl. Kanada začala dělat chyby a útočníci Slovenska se čím dál častěji dostávali do brejků, nicméně Ward předváděl skvělé zásahy. Kane, Perry a Getzlaf hodně znepříjemnili Lacovi pár zásahů v polovině třetí třetiny. Tavares se dostal do brejku, Laco ho ale zneškodnil. Kanadští obránci udělali chybu, Tatár s Bartovičem se dostali do jedné z nejkrásnějších akcí na turnaji a druhý jmenovaný po přihrávce od Tatára dokázal vyrovnat na 3:3. Šatan se krátce na to dostal do další obrovské šance, bohužel trefil jen břevno branky. Tatár dokázal znovu znejistit Kanaďany, tentokrát ale na Warda nevyzrál. Bartovič byl naražen na hrazení a loňská jednička draftu Ryan Nugent-Hopkins byl vyloučen na dvě minuty (v čase asi 4 minuty před koncem). Kanada se ale skvěle bránila a Slováci se nedostali ke střele. Getzlaf fauloval Mikuše. Ten zůstal na poměrně dlouhou dobu ležet na ledě, na pomoc mu musel přispěchat doktor. Mikuš se s výraznými bolestmi s pomocí spoluhráčů dostal na střídačku, následně však odešel do kabin. Getzlaf byl vyloučen na pět plus do konce. Hned po rozehrání dokázal Warda prostřelit Handzuš a Slovensku se plnil sen o postupu do semifinále. Kapitán Getzlaf tedy pravděpodobně rozhodl o konci svého týmu v turnaji. Surový se taky dostal do šance, ale Ward si s ním poradil. Tavares se dostal do šance, ale Laco skvěle zasáhl. Kanada zariskovala, odvolala Warda a hrála v pěti. Teprve v tomhle zápase mi připadala hra Kanady opravdu hezká, jinak mě na turnaji zklamali. Ráda koukám na NHL, ale letos nepředvedli hokej, kterého jsou tihle hráči schopni. Proti skvělé partě Slováků Kanada nic nezmohla a Slovensko tak ukázalo, že hrát srdcem se vyplácí. Naši sousedé se tedy mohli porvat o kov nejcennější, soupeři by s nimi měli začít počítat. Slovensko odehrálo skvělý turnaj. Každý zápas (i ty, ve kterém prohráli) byl z jejich strany famózní, jak ostatně tvrdím od jejich prvního utkání. Sledovat hru slovenského týmu na tomhle turnaji mi připomíná českou partu z roku 2010, která se taky po prohrách nepoložila a nakonec dokázala turnaj vyhrát. Pevně doufám, že se něco posobného bude ve slovenském podání opakovat. Pro mě byl tenhle zápas jednoznačně nejemotivnějším (při posledním gólu jsem brečela štěstím), jelikož vím, co letos Slovensko do hry dává a žádný jiný tým se na turnaji neradoval ze vstřelených gólů právě tak, jako Slovensko. Jednoznačně si zasloužili postoupit. Tohle je jedna z těch chvil, kdy bych chtěla být Slovenkou. Doufám, že našim bratrům nebude vadit, když se tak budu po zbytek mistrovství cítit aspoň v srdci. Končím tedy tenhle psychopatický monolog a držím Slovákům palce i nadále. Jen doufám, že Mikuš bude připraven v sobotu nastoupit, i bez něj je Slovensko oslabené už o dva skvělé hráče, nepotřebují dalšího.