Finsko-Česko (20.5.2012)

20. května 2012 v 17:29 | W*
1. Třetina: Puku se ujalo Finsko a hned na začátku měl Štěpánek dost práce, když na něj střílel od modré Joensuu. Za chvíli si zachytal i proti Kapanenovi. Až ve třetí minutě se dokázali Češi usadit v útočném pásmu a párkrát vystřelili na Vehanena. Hned se ale Finové opět dostali k šanci a na začátku se ukazovali tak, jako celý turnaj. V nejednom zápase se ale stalo, že jim po prvních deseti minutách začaly docházet síly. A s postupem času i v tomhle utkání přestali dominovat tak, jako na začátku. Vehanen ukázal perfektní zákrok proti Plekancovi a následné dorážce Frolíka. Tenkrát byl vyloučen za napadení a Finové si mohli naklonit stav na svou stranu. Hlavně díky Štěpánkovi se nedokázali Finové prosadit. V polovině třetiny se dostali Češi do tlaku na bránu Finů, ale Vehanena nepřekonali. Niskalova vyloučení využil Průcha a Češi se ujali vedení. Po delší době Kukkonen vystřelil na českého gólmana, ani tentokrát se Finům nepodařilo skórovat. Brzy musel ale zasahovat i proti Koivově střele. Pyorala dokázal prostřelit českého gólmana a vyrovnal tak na 1:1 hlavně díky české obraně. Vzápětí Novotný dokázal kotouč dostat za záda Vehanena a vrátil tak vedení českému týmu. Chvíli na to kapituloval Vehanen potřetí a Češi už vedli o dva góly.

2. Třetina: Na začátku se strhla menší strkanice před českou bránou, všechno se obešlo bez vyloučení. Tahle třetina rozhodně nebyla tak "hokejová", jako ta první. Po delší době musel Štěpánek opět zasahovat, předvedl ale skvělý zákrok a nedovolil snížit finskému týmu. Finové začali mít problémy s kombinací. Češi se dostali do přečíslení dva na jednoho, ale gól nakonec nepadl. Na druhé straně musel Štěpánek zasahovat proti Kontiolovi, i tohle však zvládl s nadhledem. Dvě minuty za sekání dostal Jokinen, za filmování pádu Čáslava. Při hře 4 na 4 se Finové na poměrně dlouhou dobu usadili v útočném pásmu, ale díky Štěpánkovi v bráně neinkasovali.

3. Třetina: Finsko se od začátku snažili vsítit kontaktní gól. I Češi se dostali k pár střelám, Vehanen ale už nekapituloval. I v posledním dějství se udála na ledě menší rozmíška, nikdo se do sebe nakonec nepustil. Joensuu byl vyloučen a Finsku pomalu, ale jistě utíkala medaile. Do velké šance se dostal Krejčí, ale Vehanen zasáhl. Pihlstrom a Kontiola měli jednu z největších šancí finského týmu, ale Štěpánek ukázal, jak skvělý je brankář a nedovolil mu snížit. Nakládal a Kontiola byli vyloučeni za hrubost. Hrálo se 4 na 4. Nikdo v následujících dvou minutách změnit skóre nedokázal. Následně byl za krosček vyloučen Nakládal. Finsko mohlo snížit. Brzy to taky dokázal Jokinen. Za sekání byl vyloučen Nedvěd a Finové mohli vyrovnat. Češi se vcelku dobře bránili a finský tým nedokázal využít svou početní převahu. Štěpánek předvedl několik nádherných zákroků. Češi se v závěru zápasu nehrnuli do akcí, spíš bránili svou bránu. Nakládal byl vyloučen za vysokou hůl a Finové dostali jednu z posledních šancí k vyrovnání. Finové se celou dobu udrželi v útočném pásmu, ale Štěpánek skvěle zasahoval. I potom se udrželi Finové v útoku. Minutu před koncem to Finsko zkoušelo v šesti, Jalonen si vzal oddechový čas. Nikdo už ale nezvládl na konečném výsledku nic změnit a Česko vyhrálo na úkor Finska bronzové medaile.