Finsko-Bělorusko (4.5.2012)

4. května 2012 v 22:08 | W*
1. Třetina: Hned na začátku měl Mikko Koivu šanci, ale gólman Běloruska ho vychytal. Chvíli poté i Anssi Salmela dost nepříjemně zaútočil na Kovala, nakonec kotouč do brány nedostal. Finsko začalo hned od začátku Bělorusy doslova drtit. Bělorusko nestíhalo ani dobruslovat, k puku se prakticky nedostali a když už náhodou, okamžitě jim ho obránci Finska sebrali. První šanci na straně Běloruska měl Vladimir Denisov. Granlund potom krásně přihrál Pesonenovi, Koval ale jeho šanci chytil. Bělorusko mělo problém dostat se z vlastního obraného pásma. Koval vychytal obrovskou šanci Philstroma, později i daších Finů. V polovině první třetiny se začali útočníci s obránci trochu strkat před bránou, nicméně rukavice nikdo neshodil. Bělorusko mělo stále problémy. Finové stříleli, Bělorusové kazili, co se dalo, ale na tom totálně nezáleželo, protože Koval všechno stejně chytil. Denisov byl vyloučen na dvě minuty za podražení. Finové si tedy zahráli přesilovku. A ne, že by ji potřebovali. Nutno dodat, že Bělorusy zachraňoval jen a pouze Koval. Do skvělého střeleckého postavení se dostal Mikael Granlund, bohužel Immonenova přihrávka se k němu nedostala. Přesilovku sice Finsko nezkazilo, ale před ní i po ní hrálo lépe. Jussi Jokinen se taky blýskl skvělou akcí, ale Koval opět Bělorusy nezklamal. Kari Lehtonen se musel v průběhu první třetiny hodně nudit. Bělorusové sice nádherně obrali Finy o puk, ale ke střele se nedostali. Dvě jejich velké šance přišly záhy, ale ani jedna z nich neskončila v bráně. Na konci třetiny začal dělat finské obraně problémy Grabovski, ale nic z toho nebylo. Asi minutu před koncem převzali vodítko Bělorusové. Lehtonen si se vším nakonec poradil a Niskala s velkou pomocí Granlunda a Mikka Koiva vsítil první gól zápasu. Bylo až s podivem, že po tlaku Finů bylo skóre jen 0:1.

2. Třetina: I druhou část utkání začali lépe Finové. Filppula se dostal do úžasné šance, Koval se opět ukázal. Na druhé straně se Bělorusko dostalo dvakrát po sobě ke střele, Lehtonen potvrdil, jak skvělý je a obě šance zneškodnil. Koltsov byl vyloučen a Finové si zahráli druhou přesilovou hru v zápase. Tentokrát byla lepší, Bělorusové zůstali uvěznění ve vlastním obraném pásmu, avšak gól nepadl, i když příležitostí se pár naskytlo. A to hodně dobrých. Na druhé straně se k několika střelám dostalo i Bělorusko. Finsko získalo třetí přesilovku v zápase, nicméně Koval se opět činil a šance spolehlivě ničil. Kdyby hrálo Finsko proti Kovalovi, zápas by asi vypadal úplně stejně. Mikael Granlund přihrával Pesonenovi do skvělé pozice, ale pas neprošel a Pesonen se ke střele nedostal. Bělorusko si konečně taky díky Niskalovi zahrálo přesilovku. Jejich power play ale nebyla odehrána zrovna nejlépe, Lehtonen těch pár šancí pochytal. Granlund a Pesonen byla asi nejvýraznější dvojice, jenže Kovala prostřelit nedokázali. Koivu se dostal ke střele, ale Koval opět zneškodnil. Na druhou stranu útočili Bělorusové, jenže Lehtonen taky prokázal svůj talent. Mikael Granlund nahodil na horní tyč, z toho se vyvinula skvělá nepřehledná situace před bránou, ale běloruský brankář spolu s pár obránci zvládli všechno ubránit. Byla z toho přesilovka pro Finsko. Immonen střílel a dostal se do obrovské akce, ale dva obránci mu lehli do střely, takže ta se ani nedostala k brankáři. Na druhé straně ve vlastním oslabení střílel na Lethonena Kaljužnyj. Přesilovka sice gólem neskončila, ale byla vážně skvěle odehraná.

3. Třetina: Finové zase začali lépe a hned na začátku musel Koval řešit jejich šanci. Chvíli po začátku třetiny Finové zase hráli přesilovku. Granlund střílel z ostrého úhlu, Pesonen, Niskala a Immonen se taky snažili, jenže Koval zase chytal skvěle. Přesilovka nebyla vůbec špatná, jenže právě díky gólmanovi a obráncům Běloruska bez gólu. Grabovski zase "otravoval" Lehtonena, ale ten si s ním poradil. Jokinen byl vyloučen a Bělorusko si opět zahrálo přesilovku, nicméně ji nevyužili, nevytvořili si ani moc šancí. Bělorusové v polovině třetiny zaskočili Lehtonena, ten jim ale radost neudělal a chytil kotouč. Grabovski byl rozhodně jedním z výraznějších hráčů Běloruska. Granlund krásnou kličkou obešel obránce Běloruska, Pesonen a Koivu si po jeho přihrávce postupně zastříleli na Kovala, ten neukázal ani menší zaváhání a všechno s přehledem zneškodnil. Finové byli navzdory těsnému náskoku mnohem lepším týmem. Jaakola fauloval Koltsova a Bělorusové si zahráli další power play. Ani jedna se jim dosud nepovedla, tahle nebyla výjimkou. Prakticky se nedostali do útočného pásma. Kaljužnyj se snažil chvíli po skončení přesilové hry prostřelit Lehtonena, ale ani jemu se to nepovedlo. Špatná přihrávka Finů sice dostala Bělorusy do středního pásma, dál ale projít nedokázali. Pět minut před koncem hry se Bělorusko dostalo do asi největší šance zápasu, ale Lehtonen si s ní poradil. I na konci zápasu se Granlundova formace dostala do útoku, ke střele nedošlo. Když vynechám gólmany, byli podle mě Granlund, Koivu a Pesonen nejlepšími hráči Finů. Za Bělorusy bych rozhodně vybrala Grabovskiho. Minutu a půl před koncem Koivu vytvořil úžasnou akci zpoza branky, ale Koval ji čekal a včas odhalil. Joensuu byl v poslední minutě zasažen holí buď Grabovskiho nebo Stase pod oko, druhý jmenovaný dostal 2+2 minuty. Na druhé straně byl vyloučen na dvě minuty i Finský hráč Jarvinen. Sami rozhodčí se do trestů zamotali. Výsledkem byla přesilovka Bělorusů. Do toho všeho byl odvolán Koval. Ani tahle minuta plná zmatku na výsledku nic nezměnila a Finsko vyhrálo nejtěsnějším možným výsledkem.